2018 nyarán ismét elhagytuk a megszokott, biztonságos Közép-Európánkat, s kontinensünk legkeletibb részére látogattunk. Célunk, hogy a Kaukázus országait, Grúziát, Örményországot és Azerbajdzsánt felfedezzük. Kerékpáros szemmel egy nehéz, embert próbáló útvonalat terveztünk: aszfaltburkolat nélküli kétezres hágókon, kopár hegységek közt, vagy perzselő kősivatagban haladt utunk, de az út viszontagságai mellett igyekeztünk az országok szépségét is felfedezni, kultúráját befogadni.
Grúzia - Örményország - Azerbajdzsán
Amit a túratervről tudni érdemes
Európa? Ázsia? Talán az ország lakói sem biztosak abban, hogy melyik kontinenshez tartoznak. Lélekben, kultúrában még Európai országok többezer éves keresztény történelmi emlékekkel, ám földrajzilag már a legnagyobb kontinens részei. 2018 nyarán arra vállalkoztunk, hogy feltekerjünk a Kaukázus, kétezer méter feletti földutas hágóiba, a varázslatos vidékre, ahol szvanéti őrtornyok díszitik a tájképet, ahol magunkba fogadhatjuk a magashegység igazi, háborítatlan arculatát. Örményországban csodálatos kolostorokat érintve végig 1500-2000 méteres magasságban tekerhettünk az ország fővárosáig, majd megmásztuk az örmények legmagasabb csúcsát a 4090 méteres Aragats-ot. Tekertünk a Szeván-tó varázslatos partvidékén, majd Grúziába visszaérve látogatást tettünk Tbilisziben. Utunkat ismét a Kaukázus lábánál folytattuk keletre. Az azeri szakaszon visszatértünk a Kaukázus lábához és megmásztuk az ország szent hegyét, a 3629 méteres Babadagot, mielőtt leereszkedtünk a forró és kopár kősivatagba, s meg nem érkeztünk a Kaszpi-tenger partján található fényűző Baku városába.
KEDVCSINÁLÓ A TÚRÁHOZ
A túra adatai:
- Indulás: 2018.07.06
- Érkezés: 2018.08.02
- Időtartam: 27 nap (ebből 3 hegymászós, s egy utazós nap)
- Teljesített táv: 2385 km
Fényképalbumok:
- Grúzia - Szvanéti-kör, átkelés a Kis-Kaukázuson az örmény határig, valamint Tbiliszin és a Gombor-hágón át Azerbajdzsánba
- Örményország
- Azerbajdzsán
A túra útvonala
Kutaiszi – Ghvedi – Tsageri – Lentekhi – Zagar-hágó – Ushguli – Mestia – Tobali – Zugdidi – Senaki – Abasha – Kutaiszi Kutaiszi – Akhaltsikhe – Akhalkalaki - Zhdanovi |
|
Ashotsk – Gyumri – Getap – Amavir – Jereván – Geghard kolostor – Ashtarak – Aragats – Hrazdan – Szeván – Tsovagyugh – Dilijan – Ijevan – Berdavan |
|
Sadakhlo – Maruneuli – Tbiliszi – Ujarma – Telavi – Ganjala – Lagodekhi |
|
Balakän – Zaqatala – Qax – Lahic- Sabir – Sangachal – Qobustan - Sahil - Baku |
Az útvonal térképen
a térkép részletes megtekintéséhez kattints a képre
A Csapat
- Nagy Tamás
- Kustán Klaudia
- Puskás Zoltán
- Bodó Aliz (csak az első szakasz)